Ocet do sprzątania
Poradnik

10 ulubionych zastosowań octu do sprzątania

 

Nie jestem aż taką zagorzałą fanką ekologicznego sprzątania. Wszystko ma swój umiar i zdrowy rozsądek. Do sprzątania używam najczęściej: ocet, płyn do naczyń, płyn do płukania i to wszystko.

 

Dlaczego ocet?

Ocet jest dostępny dosłownie w każdym sklepie spożywczym. Niestety dużo osób zapomniało o jego wszechstronnym zastosowaniu. A szkoda, bo kosztuje naprawdę niewiele i jest bezpieczny dla naszego zdrowia i środowiska. Dodatkowo ocet jest skuteczny w walce z wszelkimi mikroorganizmami jak i większymi ustrojstwami, a jego moc wzrasta wraz z temperaturą. Posiada świetne właściwości dezynfekujące, odkamiające i czyszczące. Może być również wykorzystywany w walce z pleśnią. Możemy myć nim płytki, fugi, umywalkę i podłogę.

 

10 ulubionych sposobów na użycie octu podczas sprzątania: 

  1. Polerowanie chromowanej baterii w kuchni i łazience na których osadził się kamień pastą z 2 łyżek soli spożywczej i 1 łyżeczki octu spirytusowego.
  2. Czyszczenie rur i pozbywanie się nieprzyjemny zapachów z odpływu za pomocą sody oczyszczonej i octu. Połowę szklanki sody oczyszczonej wsyp do odpływu, a następnie zalej ją gorącym octem, pozostaw na 20 minut i puść ciepłą wodę.
  3. Pozbywanie się nieprzyjemnego zapachu z lodówki myjąc ją roztworem octu i wody w proporcji 1 do 1.
  4. Czyszczenie brudnej szyby piekarnika – szybę spryskujemy octem i pozostawimy na 30 minut.
  5. Usuwanie kamienia z dyszy prysznica i kranu – do woreczka foliowego wlewamy ocet i mocujemy go w taki sposób, aby dysza albo kran był zanurzony w płynie. Pozostawiamy na kilka godzin, a najlepiej na całą noc, na koniec polerujemy.
  6. Usuwanie kamienia i osadu z toalety – wlewamy 1 szklankę octu i pozostawiamy na minimum 1 godzinę. W przypadku kamienia pod obręczą toalety nawilżamy papier toaletowy octem i pozostawiamy na noc. Po takim zabiegu czyszczenie toalety powinno być naprawdę szybkie.
  7. Mycie podłóg mieszanką wody, octu i płynu do naczyń.
  8. Czyszczenie kuchenki mikrofalowej roztworem octu i wody – zmieszaj wodę i ocet w równych proporcjach i wsadź do kuchenki na kilka minut. Gdy roztwór wystygnie przetrzyj nim wnętrze kuchenki. Nie tylko usuniemy brud, ale też nieprzyjemny zapach.
  9. Czyszczenie płyty kuchenki do gotowania z resztek jedzenia – płytę spryskaj mieszanką wody i octu w równych proporcjach oraz odrobiną płynu do naczyń. Pozostaw na kilka minut, po czym wyczyść płytę. 
  10. Usuwanie kamienia z czajnika – dno czajnika zalej octem i pozostaw na kilka minut. Nie jest konieczne zagotowywanie. Następnie wylej ocet i dobrze wypłucz czajnik.

A Wy używanie octu do sprzątania? Tak na marginesie jeśli nie znosicie jego zapachu warto się pokusić o wykonanie wersji aromatyzowanej. 

Mam na imię Agnieszka i bardzo się cieszę, że udało Ci się trafić do mojego świata. Uwielbiam dobrą herbatę, koty i prostotę w każdej kwestii. A Ty co lubisz?

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.