jak dbać o buty z zamszu
Poradnik

Jak dbać o zamszowe buty?

 

Długo unikałam zamszowych butów, bo często słyszałam opinie, że wyglądają dobrze tylko jak są nowe. Obawiałam się też tego, że jest to wymagający materiał. Jak się jednak okazało po zakupie botków zamszowych ich pielęgnacja nie jest wcale taka trudna tylko trzeba poświecić im trochę czasu, aby prezentowały się dobrze. Botki kupiłam w zeszłym roku i do dzisiaj są moją ulubioną parą butów. Staram się nie zakładać ich, gdy na dworze jest mokro, ale jak po pracy złapie mnie deszcz to zbytnio się tym nie przejmuję, bo wystarczy odpowiednia pielęgnacja. 

 

Kilka zasad, które przestrzegam:
  1. Na wstępie jedna podstawowa zasada: pranie butów zamszowych w pralce to dla nich zabójstwo.
  2. Przed pierwszym wyjściem zamszowe buty impregnujemy specjalnym preparatem. Taki zabieg warto powtórzyć kilka razy w ciągu sezonu, po każdym dokładniejszym czyszczeniu.
  3. Po każdym użyciu buty czyścimy specjalną szczotką.
  4. Mocne zabrudzenia i plamy możemy usunąć na mokro, ale delikatnie i bez całkowitego moczenia butów. Najpierw buty czyścimy na sucho, a potem przechodzimy do czyszczenia na mokro. Sprawdzi się do tego woda z szarym mydłem i gąbka lub szczotka z miękkiego włosia.
  5. Jeśli buty nam przemokły to wypełniamy je zmiętymi gazetami, aby pochłonęły wilgoć i czekamy z czyszczeniem do ich całkowitego wyschnięcia.
  6. Aby odświeżyć i wyrównać barwę skóry warto użyć specjalnego preparatu tzw. Renowator, który również chroni przed wpływem promieni słonecznych. 
  7. Najlepszym sposobem na usunięcie plam z zamszu jest specjalna gumka. Przed jej użyciem nie moczymy zamszu. Jeśli nie mamy takiej gumki możemy użyć również skórki od chleba.
  8. Na tłuste plamy świetnie zadziała talk. Oporną plamę posypujemy talkiem i zostawiamy na kilka godzin lub nawet na całą noc, a następnie strzepujemy i czyścimy gumową szczotką. Talk z powodzeniem możemy zastąpić mąką ziemniaczaną, która również wchłonie tłuszcz.
 
Szanuj buty swe 
Jak sami widzicie ważne jest wyrobienie sobie nawyków, które przedłużą życie naszych ulubionych butów. Oprócz odpowiedniej pielęgnacji powinniśmy również pamiętać, że nie należy zdejmować obuwia, zahaczając jednym butem o drugi, ponieważ zamsz jest szczególnie podatny na wycieranie. Ważne jest również odpowiednie przechowywanie butów poza sezonem. Po oczyszczeniu warto umieścić buty w pudełku. Wcześniej jednak wypycham je zmiętymi gazetami, aby się nie odkształciły. Na zakończenie dodam, że mimo polubiłam się z zamszowymi butami i nauczyłam się odpowiednio o nie dbać to jednak nie odważyłabym się zakładać ich porą zimową. Dość, że mokry śnieg to  jeszcze sól, która potrafi zniszczyć buty ze skóry licowej, a co dopiero zamszowe.
 
♥ ♥ ♥
A Wy lubicie buty z zamszu, czy raczej ich unikacie? 

Mam na imię Agnieszka i bardzo się cieszę, że udało Ci się trafić do mojego świata. Uwielbiam dobrą herbatę, koty i prostotę w każdej kwestii. A Ty co lubisz?

7 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.