Ślub

Jak wybrać salę weselną?

Coraz więcej sal weselnych się pojawia i często trudno nam podjąć decyzję, która sala jest ładniejsza i najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom. Mimo, że sal weselnych jest dużo trzeba pamiętać, że termin w wybranej przez nas sali trzeba zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem. W dzisiejszym poście o tym jakimi wytycznymi się kierować i o czym należy pamiętać przy wyborze sali weselnej.

1. Wygląd

Wiadomo o gustach się nie dyskutuje, ale należy zwrócić uwagę, aby było schludnie i czysto. Jeśli planujemy temat przewodni naszego wesela, to w pierwszej kolejności powinniśmy się upewnić, że wystrój i styl sali, nie kłóci się z wybraną przez nas stylizacją. Pozwoli to na wyeliminowanie całkowicie niepasujących stylem miejsc weselnych. Dodatkowym atutem sali są lustra na ścianach, czy też inne ozdoby. Ostatnią kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę oglądając salę weselną to ilość filarów podporowych, gdyż w małych salach będą przeszkadzać bawiącym się gościom.

2. Wielkość

Zaczynając poszukiwania sali weselnej powinniśmy już mieć świadomość ile osób planujemy zaprosić na nasze wesele. Oczywiście, nie musi to być dokładna liczna, a jedynie przybliżona. Wtedy już będziemy mogli wiedzieć, czy dana sala weselna pomieści naszą liczbę gości, albo czy czasami nie jest za duża.

3. Lokalizacja

Poszukując sali weselnej powinniśmy się również zastanowić nad jej lokalizacją. Inni wybiorą miejsce w centrum miasta, inni na obrzeżach, a jeszcze inni zupełnie oddalone z pięknymi widokami np. na jezioro. Tak naprawdę każda z lokalizacji ma swoje plusy i minusy. Dlatego powinniśmy wspólnie rozważyć na spokojnie wszystkie kwestie za i przeciw. Jeśli wybierzmy opcję, że nasza sala weselna będzie na uboczu powinniśmy również zastanowić się nad transportem dla gości, czy noclegach. Jeśli jednak sala jest blisko miejsca zamieszkania gości to odejdzie nam koszt kwaterunku, czy transportu.

4. Kontakt z właścicielem lokalu

Jeśli właściciel lokalu jest niepunktualny, lekceważy klienta, a kontakt z nim jest utrudniony to lepiej szukać innego miejsca. Musimy mieć pewność, że osoba zarządzająca będzie służyć nam pomocą i będzie otwarta na nasze pomysły.

5. Menu

Jak gość najedzony to i zadowolony, tak więc smaczne jedzenie obok muzyki jest jednym z najważniejszych elementów, które będzie decydować, czy goście uznają wesele za udane, czy też zaliczą do grona wydarzeń, o których najlepiej zapomnieć. Idealna sala weselna powinna oferować bogate menu, dostosowane do potrzeb młodej pary. Fajnie jak jest mieć w czym wybierać.

6. Koszt wynajęcia

Przy wyborze sali weselnej, bardzo ważną rolę odgrywają kwestie finansowe. Analizując koszty wynajęcia sali weselnej nie tylko powinniśmy brać pod uwagę ceny za tzw. „talerzyk”, ale również powinniśmy się dowiedzieć, co zagwarantowane jest w początkowej cenie, czyli:

  • co składa się na cenę „talerzyka”? Czy nielimitowane napoje, tort, ciasto są wliczone w cenę?
  • czy alkohol trzeba zakupić w lokalu, czy można wnieść swój i czy jest pobierana tzw. opłata korkowa?
  • jak wygląda sytuacja w przypadku, gdy liczba gości się zmniejszy?
  • czy za parking dla gości należy płacić dodatkowo?
  • czy za dekorację sali są dodatkowe opłaty?
  • ile wynosi zaliczka?
Dopiero znając odpowiedzi na te pytania i podliczeniu wszystkich wydatków możemy decydować o wyborze właściwej dla nas sali weselnej.

7. Obsługa

Wybierając salę powinniśmy również wziąć pod uwagę obsługę, czy jest uprzejma i profesjonalna i ilu kelnerów będzie obsługiwało naszych gości. Ważna też jest współpraca obsługi z zespołem weselnym czy też DJ-em, aby wszystko przebiegło sprawnie i bezproblemowo.

8. Baza noclegowa

Jeśli mamy wielu gości przyjezdnych i zależy nam na zapewnieniu im noclegu, to oglądajmy tylko te sale, które oferują nocleg. Oczywiście noclegi można gościom zapewnić również w innym miejscu niż to, gdzie będzie odbywać się nasze wesele. Trzeba jednak zapewnić wtedy naszym gościom transport z sali weselnej do hotelu i wziąć wtedy pod uwagę, że będzie się to wiązać z dodatkowym kosztem.

9. Klimatyzacja

Niestety nie na każdej sali weselnej jest klimatyzacja. Jeśli planujemy nasze wesele w okresie letnim powinniśmy skupić się na salach, które są wyposażone w klimatyzację. Brak klimatyzacji zwłaszcza przy tropikalnych temperaturach potrafi skutecznie zrujnować nawet najlepszą zabawę.

10. Parkiet

Wybierając salę weselną powinniśmy również zwrócić uwagę na podłogę i parkiet, o czym często zapominamy. Podłoga w sali weselnej nie powinna być pod żadnym pozorem śliska. Tańczenie w butach na obcasach na takiej podłodze może być nie tylko utrudnione, ale nawet niebezpieczne, również dla Panny Młodej podczas pierwszego tańca, czy późniejszych szaleństwach parkietowych.

11. Ilość sal w obiekcie

Zdarza się również, że w jednym obiekcie jest kilka sal weselnych. Należy wtedy upewnić się, że sale mają osobne wejścia, a obsługa pokieruje naszych gości do właściwej sali. Istotne jest to, żeby goście nie mieszali się w trakcie wesela i żeby muzyka nie przenikała z sali do sali.

12. Opinia znajomych

Nie ma nic lepszego niż opinia znajomych, którzy gościli w danej sali na weselu. Na pewno każdą salę, którą bierzmy pod uwagę trzeba zobaczyć osobiście. Najlepiej zobaczyć kilka lokali dla porównania i decyzję podjąć na spokojnie po przeanalizowaniu wszystkich wad i zalet.

13. Umowa

Jeśli już przeanalizowaliśmy wszystkie z powyższych punktów i dokonaliśmy wyboru trzeba zarezerwować termin i spisać z właścicielem sali lub inną uprawnioną osobą umowę. Jeśli właściciel lokalu nie chce z jakiegoś powodu podpisać umowy, powinna się nam zapalić czerwona lampka. Wszystkie ważne kwestie powinny być zawarte w umowie, bo im bardziej szczegółowo opisane będą elementy, które sala zobowiązuje się zapewnić tym większa szansa, że faktycznie obietnice zostaną zrealizowane.

Jak widać jest wiele czynników, na które składa się wybór odpowiedniej sali weselnej. Nie warto pochopnie podejmować decyzję o tym, gdzie odbędzie się nasze wesele. Mam nadzieję, że powyższa lista pomoże Wam w wyborze idealnej sali weselnej.

Powodzenia! 

Mam na imię Agnieszka i bardzo się cieszę, że udało Ci się trafić do mojego świata. Uwielbiam dobrą herbatę, koty i prostotę w każdej kwestii. A Ty co lubisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.