joga w domu
Lifestyle

Joga w domu dla początkujących + polskie kanały na YouTube

Przyznam, że zaczął ogarniać mnie strach. W głowie kłębią się myśli, jak to wszystko dalej się potoczy. Staram się myśleć pozytywnie i nie dać się „domowej chandrze”. Nie wiadomo jak długo to wszystko potrwa, no ale ludzie nie takie katastrofy przeżyli. Dlatego dzisiaj wpis bardziej motywacyjny, bo chciałam podzielić się, z kim ćwiczę w domu jogę i to zupełnie za darmo.

Jak już wcześniej pisałam, po dłuższej przerwie wróciłam do jogi. Jestem osobą początkującą, ale wiem, co to jest pies z głową w dół i pies z głową w górę. Sportowa część YouTube’a to prawdziwa kopalnia inspiracji, więc grzech byłoby nie skorzystać.

 

Zalety domowej praktyki

Zdaję sobie sprawę, że praktyka pod okiem doświadczonego instruktora bardzo różni się od tej domowej. Podczas zajęć nauczyciel odpowiednio skoryguje sylwetkę, a ćwicząc samemu musimy korygować się sami. Mimo to joga z wirtualnym instruktorem ma szereg zalet, a mianowicie możesz:

  • ćwiczyć o dowolnej porze dnia bez wychodzenia z domu;
  • sprawdzić, czy ta forma aktywność fizycznej będzie Ci odpowiadać;
  • przetestować różne style jogi bez wędrowania po wielu studiach.

Bardzo ważna jest też świadomość swojego ciała. Każdy ma inne możliwości i ograniczenia. Siłowanie się ze swoim ciałem, nie ma sensu i może doprowadzić do kontuzji. Zresztą nie musisz nikomu niczego udowadniać. W jodze wszystko przychodzi w odpowiednim czasie i za to ją uwielbiam.

 

Co jest potrzebne do domowej jogi?

Tak naprawdę wystarczy wygodny strój, mata i dobre chęci. W sumie to nawet bez maty się da. Kiedyś ćwiczyłam na dywaniku łazienkowym, kupionym na metry w chińskim sklepie. Więc jak się chce, to zawsze można coś wykombinować. Ważne, aby było bezpiecznie i komfortowo.

 

Nie przedłużając, lecimy z tymi polskimi kanałami na YouTube: 

 

Anatomia Jogi (KLIK)

Gosi kanał poznałam jako pierwszy, kiedy zaczęłam interesować się jogą. Na jej kanale znajdziesz filmiki rozbierające na części pierwsze różne asany oraz z sekwencjami zarówno tymi dłuższymi, jak i krótszymi. Podpowiada też jak stopniowo dojść do niektórych asan. Również „pogadanki” na tematy związane z jogą są niezwykle interesujące i przydatne. Polecam cykl „Poradnik początkującego jogina”.

Małgorzata Mostowska (KLIK) 

Gosi głos to mód na moją duszę. Na jej kanale znajdziesz przeważnie filmiki z krótszymi sekwencjami, 15-30 minutowe, ale kilka dłuższych też się znajdzie. Polecam m.in. jogę na lepsze trawienie, jogę na nadwrażliwość jelit, czy power jogę na płaski brzuch i boczki. Trochę tego wymieniania jeszcze by było, więc z pewnością z Gosią nudzić się nie będziesz.  

Ola Żelazo (KLIK)

Trenerka fitnessu, pilatesu i  dyplomowana nauczycielka jogi. Ola jest naprawdę wszechstronna i na jej kanale jogi jest naprawdę sporo, ale nie tylko. Ola nagrywa też w różnych sceneriach, więc nawet na Hawajach możesz z nią wskoczyć na matę. A jeśli większość dnia spędzasz siedząc, spodobają Ci się joga zdrowego kręgosłupa. 

Hello Yogi (KLIK)

Kanał tej jogowej pary poznałam całkiem niedawno i od pierwszej praktyki polubiłam Wiktorię i Kamila. Z Wiktorią chętnie wskazuję na matę rano, a z Wiktorem lubię praktykować wieczorem, na lepszy sen i pozbycie się spięć. Wszystkie asany świetnie wyjaśnione. 

Simplife (KLIK) 

Nauczycielka jogi, blogerka i minimalistka. Lubię zaglądać zarówno na blog Natalii, jak również na jej jogowy kanał. Znajdziesz tam sekwencje dla osób początkujących i chcących zacząć swoją przygodę z jogą.  Kwadrans na macie, joga na podjadanie, a może 14-dniowe wyzwanie dla kręgosłupa? Jest w czym wybierać.  

To byłoby na tyle moich propozycji jogowych kanałów. Przyjemnej praktyki!  

Mam na imię Agnieszka i bardzo się cieszę, że udało Ci się trafić do mojego świata. Uwielbiam dobrą herbatę, koty i prostotę w każdej kwestii. A Ty co lubisz?

23 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.