Wyłącz ten telefon
Lifestyle

Wyłącz ten telefon – zasada savoir vivre o której zapominamy

Wyłącz ten telefon
Każdy dorosły teoretycznie wie jak powinien się zachować i co wypada, a co nie, a jednak wychodzi różnie. Wyłączenie telefonu? Wyciszenie? Aż dziwne, że po takim czasie używania telefonów komórkowych takich rzeczy dorośli nie znają. Czy ludzie naprawdę nie wiedzą, że są miejsca i sytuacje, w których z szacunku dla innych wyłącza się dźwięk w telefonie?
 

Wyłącz ten telefon 

Kino, teatr, spotkania służbowe, wykłady, wywiadówki, kościoły itd., w tych wszystkich miejscach dźwięk twojego telefonu nie jest mile słyszany. Teoretycznie każdy człowiek powinien dbać o to, by dobre maniery były jego etykietą. Niestety, tak nie jest. 
Taki komunikat jest wygłaszany w teatrze, operze czy filharmonii przed rozpoczęciem każdego występu. Przykre jest, że trzeba o tym przypominać, ale jeszcze gorsze, że wiele osób to przypomnienie ignoruje.
 

Maniery a faux pas 

Niektórzy nie potrafią rozstać się ze swoimi telefanami do tego stopnia, że w trakcie przedstawienia lub filmu piszą sms-y, co odbieram za totalny brak szacunku. Światło z ekranu telefonu strasznie przeszkadza pozostałym osobom. Przecież na ciemnej sali świecisz ludziom po oczach! Jeżeli jesteś w kinie, teatrze, operze itd. to uszanuj to. Ludzie długimi miesiącami pracowali na to, żeby zrobić to, co teraz oglądasz.
 
Jednak nie ma większego faux pas jak odbieranie telefonu w miejscach, gdzie powinien być wyciszony. Jeżeli to zrobisz, nie zdziw się, że ktoś zwróci Ci uwagę lub zmrozi wzrokiem. Tego się nie robi. 
 

Nie mogę teraz rozmawiać 

Myślałam, że to zdarza się tylko w kinie, bo tam bardzo często ludzie zapominają o dobrych manierach. Jednak się myliłam i to bardzo. Będąc w teatrze na komedii Mayday, trzy razy rozprzestrzeniał się po sali dzwonek telefonu, z czego dwa razy telefon był odbierany. I tutaj uwaga, przez tą samą osobę, która akurat siedziała za mną. Bardzo było to rozpraszające. Nie ważne, że były szeptem wypowiadane słowa: 
 
“nie mogę teraz rozmawiać, bo jestem w teatrze.”
 
Do diaska jeśli jesteś w teatrze to wyłącz ten cholerny telefon bądź go wycisz! Tak ciężko to zrozumieć, że to nie tylko totalny brak szacunku dla widzów, ale też dla aktorów?! 

Patrząc na zachowania dorosłych,którzy teoretycznie powinni znać podstawowe zasady savoir vivre nie dziwię się, że dzieci ich nie znają. Przecież oni biorą przykład od swoich rodziców. Skąd dziecko ma wiedzieć, że są miejsca, gdzie nie wypada korzystać z telefonu, skoro jego rodzice tych zasad nie przestrzegają.

Do siorbania napoi i głośnego chrupania popcornu na sali kinowej w trudem zdołałam się przyzwyczaić. Jednak dalej strasznie mnie irytuje niewyciszanie telefonów komórkowych. W Narodowym Forum Muzyki gdzie byłam na „Dziadku do Orzechów” sieć była blokowana, więc nie było problemu, że komuś dzwonił telefon. Skoro nie wszyscy potrafią się zachować, to trzeba było znaleźć na to sposób. 

 
A Wy co o tym myślicie? Ciekawa jestem Waszego zdania. 

Mam na imię Agnieszka i bardzo się cieszę, że udało Ci się trafić do mojego świata. Uwielbiam dobrą herbatę, koty i prostotę w każdej kwestii. A Ty co lubisz?

16 komentarzy

 • OdnowionaJa

  O tak, to takie irytujące. W kinie można czasami szału dostać. To i tak brawo dla Ciebie, bo ja za nic nie umiem się przyzwyczaić do głośnego jedzenia w kinie, te wszystkie szelesty. Coraz częściej też słyszę mega głośne komentowanie filmu… Nawet na poczekalni u lekarza ludzie potrafią się wręcz wydzierać do telefonu. Brak mi słów. Coraz częściej też widzę kierowców trzymających telefon podczas jazdy, no zgroza. Czy oni zdają sobie sprawę, ile zła mogą wyrządzić…

  Bardzo dobry artykuł, trzeba pisać o takich sprawach. Pozdrawiam. 😉

  • Agnieszka

   Dziękuję za miłe słowa 🙂 niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że oderwanie uwagi choćby na chwilę w trakcie prowadzenia samochodu jest bardzo niebezpieczne i stwarzamy zagrożenie nie tylko dla siebie, ale też dla innych. To samo się tyczy również pieszych, którzy przechodząc przez pasy nie mogą oderwać wzroku od swojego telefonu. Pozdrawiam 🙂

 • talarkowa

  Niby takie nic, tylko wciśnięcie jednego guzika, a jak bardzo potrafi innym ludziom ułatwić przeżywanie spektaklu czy filmu. I nie tylko innym ludziom, ale także nam samym. Szkoda, że ostatnio ważniejszy od relacji międzyludzkich na żywo czy przeżywania wydarzeń kulturalnych ważniejszy jest ekran telefonu…

 • Shikatemeku

  Są sytuacje w których telefon na prawdę jest nie na miejscu, rozprasza a wręcz denerwuje wszystkich tym co robimy. Powinniśmy przestać ciągle stawiać telefon na pierwszym miejscu, to prowadzi czasem do niebezpieczeństwa.

 • Emza

  Mam dokładnie takie samo zdanie co Ty. Uważam też, że do telefonów powinny być dodawane właśnie takie zasady kulturalnego i bezpiecznego korzystania z telefonu. Chyba jeszcze bardziej od odbierania telefonu w kinie czy teatrze irytuje mnie jak ludzie nie patrzą gdzie idą bo nie mogą oderwać wzroku od telefonu(i nawet przechodząc przez pasy!).

 • Natka !

  W pełni się z Tobą zgadzam! Moim zdaniem czy to w kinie, czy w teatrze czy w jakimkolwiek miejscu, gdzie jest wyraźny komunikat o wyciszeniu telefonu warto z szacunku do innych ludzi to zrobić.
  Pozdrawiam serdecznie!

 • Aleksandra

  Mnie to bardzo denerwuje, jak ktoś ignoruje taki komunikat. Już wyraźniej i jaśniej nie da się tego powiedzieć a również byłam świadkiem takiego zachowania w teatrze. W kinie mam wrażenie, że jest to standard, że ludzie odpisują na smsy. I o ile jeszcze w kinie przeszkadza to tylko widowni, to w teatrze dociera to przecież również do aktorów, rozprasza i denerwuje. Jestem czasami zaskoczona brakiem kultury wśród ludzi :/

 • Sakura

  Zgadzam się w 100%! I na prawdę denerwują mnie takie zachowania. Ja nawet widząc u lekarza że tel ma być wyłączony po prostu to robię. Pozdrawiam 🙂

  • Agnieszka

   Przed wizytą u lekarza, czy nawet u kosmetyczki wyciszam telefon, aby nikt mi nie przeszkadzał. Zawsze można oddzwonić, świat się nie zawali jak nie odbierzemy telefonu. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.